23° Parçalı az bulutlu

ATATÜRK’ÜN RİZE’YE GELİŞİNİN 98. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı. Törene Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtına Rize Valiliği ve Rize Belediyesi çelenkleri bırakılması ile başlayan çelen sunma töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın […]
Gündem - Eylül 17, 2022 9:11 pm A A
REKLAM ALANI

(Reklam Vermek İçin Bizimle İletişime Geçin)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
Törene Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Atatürk anıtına Rize Valiliği ve Rize Belediyesi çelenkleri bırakılması ile başlayan çelen sunma töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla son buldu.
Çelenk sunma töreninin ardından devam eden kutlama programında, Rize Belediye Başkan Vekili Kemal Genç günün anlamına yönelik yapmış olduğu konuşmasında; Her toplumun devrim önderleri kendi toplumlarının yapısını, özelliklerini ve nasıl bir çağdaşlaşma modeli geliştirmek gerektiğini iyi bilmek zorundadır. Savaş yıllarında en büyük desteği milletinden alan Atatürk, vatanın kurtarılmasından sonra, ülkenin kalkındırılması ve geliştirilmesini hedefleyen yeni bir mücadeleye başladı. Bu nedenle her fırsatta yurt gezilerine çıktı. Bu gezilerin Yeni Türkiye’nin oluşmasında ve hayata geçmesinde büyük etkisi oldu.
Atatürk, gezileri esnasında halkla yakın temas kurmaya özen gösterdi. Bu sayede hem gerçekleştirmiş olduğu inkılâpların uygulanışını yerinde görme, hem de gerçekleştirmeyi düşündüğü inkılâplarla ilgili olarak da halkın nabzını tutma imkânına sahip oldu.
Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde TBMM’de oy birliği ile Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 1938’de vefatına kadar geçen dönemde çok sayıda yurt gezisi yaptı. Atatürk’ün bu yurt gezilerinden biri 1924 yılında 29 Ağustos’tan 18 Ekim’e kadar 51 gün süren gezisidir. Atatürk’ün en uzun süreli bu yurt gezisi “Gazinin Sonbahar Seyahatleri” adıyla tanımlanmıştır. Atatürk’e eşi Latife Hanım, Rize Milletvekili Rauf Benli ile birkaç milletvekili arkadaşları eşlik etmiştir.
Rizeliler tarafından hemşehrilik teklif edildiğinde Atatürk tarafından resmi bir yazıyla kabul edilmiş ve bu gelişme milli gazetelerde ”Atatürk Rizeli Oldu!” başlıklarıyla büyük yankı uyandırmıştır (29 Nisan 1923).
Atatürk’ün yurt gezilerinde görüldüğü üzere Rize’ye gelişleri de sadece seyahat amaçlı değildir. Mustafa Kemal’i ve Rize insanını bu coğrafyada bir araya getiren, bu birlikteliğin gerçekleşmesinin temel amacı Türkiye’nin bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yeniden elde etmesi ve millet egemenliğine dayalı, bağımsız Türk Devleti’nin ebedi-müddet yaşaması ideali olmuştur.
Cumhuriyetimizin ve milletimizin egemenliğinin ilelebet payidar kalması ve muhafaza edilmesi; bundan 98 yıl önce sergilenen o muhteşem birliktelik ve milli mücadele ruhunun sürekli diri tutulmasıyla mümkün olacaktır. Bu vesileyle 17 Eylül Atatürk’ün Rize’yi ziyaretinin 98. yıl dönümünde yine aynı milli duyguları paylaşırken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Tören öğrencilerin şiirlerini okuması ve Rize Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin gösterisiyle son buldu.
Törenin ardından Müftü Mahallesi’nde bulunan Atatürk Evi ziyaret edildi. Burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize ziyaretinde bulunduğu sırada çekilen fotoğraflar incelendi.
HABER VE RESİMLER
RİZE BELEDİYESİ
Bu haber 18 kez okundu.
Gündem - 9:11 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  japonyadan Haberler….
  Japonya’da dango mochi yapan bir kişi . Bu sokak lezzeti çok nefis bir tatlıdır. Yapışkan dövülmüş pirinç tatlısı olarak düşünebilirsiniz. Haber ve Fotoğraflar Japonya Ankara Büyük Elçiliği
 • 02
  Yılda 10 Bin Hastaya Ambulans Hizmeti Veriyoruz…
  Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi’ne bağlı ‘Ambulans Birimi’, hasta ve yakınlarının hastaneye ulaşımını sağlıyor. Ayda ortalama 900 hastaya ambulans hizmeti veren birim, yılda yaklaşık 10 bin hastanın hastane ve ev arasında ulaşımına olanak sağlıyor. Ambulans hizmetinden, hastaneye normal bir araçla gidemeyecek durumda olan; yürüyemeyen, yatalak ve oksijen bağımlı hastalar faydalanabiliyor. Büyükşehir Belediyesi, bu hizmet ile […]
 • 03
  İZMİR VALİSİNE TAZİYE ZİYARETİ…
  İzmir Konyalılar Federasyonu yönetim kurulu üyeleri, geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden kayınpederi Abdulkadir Mermer’in vefatına binaen, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşker’i taziye ziyaretinde bulundular. Makamında taziyeleri kabul eden Vali Köşger, ziyaretlerinden dolayı Konyalılar Federasyonu nezdinde tüm Sivil Toplum Örgütlerine teşekkür etti. Makamının yetkileri dahilinde federasyonun hizmet ve aktivitelerinde, memleket ayrımı yapmadan her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili bir […]
 • 04
  KONYADA MİLLET BAHÇESİ YAPIMI HIZLA DEVAM EDİYOR…
  Ilgın’ın en hakim tepelerinden biri olan Hamam Dağı eteklerinde yapımına başlanan Ilgın Millet Bahçesinin yapımı hızla devam ediyor. Ilgın Millet Bahçesinde incelemelerde bulunan Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, yapımına başlanan Millet Bahçesinin hızlı bir şekilde ilerlediğinin ve şehre değer katacak bir yatırım olduğunun vurgusunu yaparak “Millet Bahçesi inşaatımız hızlı bir şekilde ilerliyor. 111.182 m² alanda […]
 • 05
  Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu İyi Partiyi Ziyaret Etdi..
  Gelecek Partisi Genel Başkanı Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu İyi Parti Genel Merkezini Ziyaret Etdi. Ziyaret Sırasında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşenerle Görüşen ve  Seçimlerle İlgili Görüşme Yapan 2 Genel Başkan Basın Mensuplarına Basın Açıklamasında Bulunarak İyi Parti Genel Başkanı  Meral Akşener Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğluile Genel Merkez’imizde bir araya geldik. Değerli […]